Czy będą podwyżki cen gazu w Polsce? 2019 rok

Masowe media nieustannie nas przekonują, że Polska płaci za gaz ziemny więcej niż zachód. I jest to prawda, ze znalezionych w różnych źródłach informacji dowiedzieliśmy się, że Polska od wielu lat płaci około 25% więcej za gaz rosyjskiej firmie Gazprom niż Niemcy. Inaczej prezentują się jednak ceny gazu dla gospodarstw domowych.

Skoro już wiecie, że Niemcy płacą niższy rachunek w Gazpromie niż Polska to zapewne myślicie, że cena jaką płaci za 1 kWh energii z gazu przeciętny Hans Müller jest niższa niż cena, którą płaci za ten produkt Jan Kowalski. Tak jednak nie jest!

Z powyższych danych jasno wynika, iż Polacy płacą – na tle obywateli EU – za gaz bardzo mało. A skoro już kupują go tanio to nie ma przesłanek do obniżenia jego ceny. Są za to przesłanki do podwyżek.

Dlaczego gaz w Polsce musi zdrożeć?

Obecnie utrzymywana jest sztucznie niska cena gazu. Głównymi powodami dla jej utrzymania są bardzo duże inwestycje w budownictwo oraz centralne ogrzewanie w Polsce. Inwestycje te wynikają z dwóch czynników:

  1. W Polsce budowana jest rekordowa liczba mieszkań i domów. Dzieje się tak głównie za sprawą niskiej stopy procentowej krajowej waluty oraz skończenia 30-stu lat przez wyż demograficzny.
  2. Za sprawą smogu w wielkich polskich miastach, wielu właścicieli starych domów zostaje zmuszona do wymiany ogrzewania węglowego na inne.

W tej sytuacji podwyższanie cen przez Gazprom, PGNiG oraz one spółki gazowe nie miałoby sensu. Dlaczego?

Kto zdecyduje się na przyłącz gazu oraz zakup i montaż kotła a więc poniesie koszty inwestycyjne szybko z niego nie zrezygnuje. Przedsiębiorstwa te muszą więc utrzymywać niską cenę błękitnego paliwa a potem nadrobić straty gdy inwestycje w centralne ogrzewanie w Polsce spowolni. Nikt przecież zaraz po wybudowaniu nowego domu, przy podwyższeniu ceny gazu o 50% nie wyda kilkudziesięciu tysięcy na montaż pompy ciepła. Tym bardziej pompy gruntowej… jeśli wokół domu będzie położona kostka brukowa.